Články


Příprava auta na sezónu 1

2016-02-24 Přečteno: 794x

V tomto článku se s Vámi podělím o osobní zkušenosti a postřehy, jež se mi během mnoha let péče o auta osvědčily. Nejnáročnějším obdobím pro provoz aut je zima a jízda po zasolených cestách či posypech z kamínků. Na co se tedy zaměřit při průběžné a především jarní očistě, aby nám auta vydržela v pěkném stavu co nejdéle a odolávala korozi?

Exteriér

 • důkladné vymytí podvozku, podběhů a skulinek tlakovou vodou; přiměřeně nastavit tlak vody při mytí karoserie nebo stříkat z větší vzdálenosti
 • zaměřte se i na plastové lišty (kolem oken, otěrové lišty aj.) a spáry mezi díly karoserie, kde se drží sůl a různé nečistoty 
 • vyčištění a zakonzervování lakovaných částí karoserie kolem dveří a v zavazadelníku, kolem víčka nádrže, věnovat pozornost místům pod těsněními (obvod dveří, kufru, přední část kapoty...). Je vhodné ošetřit veškerá těsnění, plastové díly a okenní lišty. Na gumová/pryžová těsnění lemující dveře se mi osvědčil silikonový olej. 
 • častým ohniskem koroze je i úzký sloupek rozdělující skla oken na zadních dveřích - bývá opatřen těsněním, pod nímž se ale ráda drží špína i vlhkost; ta pak naruší kovovou část sloupku a brzy jsou na něm vidět puchýřky. Zde se mi rovněž osvědčilo lehce namazat vnitřní stranu těsnění silikonovým olejem a kovový sloupek konzervačním voskem.
 • pozor na prostor za přeními koly - dutiny blatníků a přední část prahů - bývá tam neskutečné množství špíny - bláto, kamínky, sůl,  což je dokonalý aktivátor koroze, další nežádoucí vliv mohou mít  i nevhodně tvarované zástěrky - právě ty originální mají často "dutinu" v místě, kde se dotýkají karoserie, i zde se houfně hromadí nečistoty a drží se vlhkost -  odtud pak začíná rezavět dolní část blatníku. Nutná kontrola a vyčištění + zakonzervování laku.
 • záhyby plechů kolem lemů kol - především zadní blatníky - drží se tam špína a sůl, dost tomu bohužel pomáhají koberečky, které tam některé automobilky dávají k tlumení hluku, nutno opravdu pečlivě vystříkat tlakovou vodou a po vysušení naimpregnovat,  já jsem lemy vyplnila polyuretanovým tmelem, který toto místo uzavřel a nedostane se tam už vůbec nic. Koberečky impregnuji přípravkem odpuzujícím vodu, ale bylo by vhodnější je nahradit plastovými. 
 • pozor na úzké spáry mezi díly - mezi nárazníkem a blatníkem - od dlouho usazených nečistot, které do sebe absorbují vlhkost a agresivní sůl to rádo začíná rezavět. Zde se mi osvědčilo vyplnit takové spáry konzervačním voskem - ten dokáže účinně odpuzovat vlhkost i agresivní látky a voda ho jen tak neodplaví. 

 • vyčistění motorového prostoru - pozor na tlakovou vodu - někdy to může způsobit problémy, když zateče, kam nemá. Vhodnější je čištění párou. Mne se jinak osvědčilo vytírat jednotlivé části motorového prostoru vlhkým hadříkem, pokud se to dělá pravidelně, je to práce na pár minut.  Výrazně si usnadníte práci, pokud byl motorový prostor zakonzervován a ošetřen vhodnými přípravky.
 • vyčištění a promazání vodících lišt oken - opět již zmiňovaný silikonový olej (zkoušela jsem i jiná maziva, ale neosvědčila se). Právě silikonový olej regeneruje lišty a okna pak chodí lehce, motorky tolik netrpí a prodlouží se jejich životnost
 • promazání závěsů dveří tukem - osvědčil se mi titanový tuk používaný v cyklistice - je teplotně stabilní a hodně trvanlivý
 • gumičky stěračů - kontrola, případně výměna - zamezí se tak nejen špatné funkčnosti ale také poškrábání skla
 • pravidelné čištění skel všech výhledových oken, na čelní sklo možnost nanést vhodný přípravek (tekuté stěrače, přípravky na bázi nanotechnologie aj.), které výrazně odpuzují vodu a výhled při dešti je pak lepší - při vyšších rychlostech není třeba ani používat stěrače. 

TIP:  Pokud je v zimě příhodné počasí bez mrazu, je vhodné z auta co nejdříve odstranit agresivní sůl a nečistoty pomocí tlakové vody. Při kladných teplotách se korozi daří a podobně jako většina redoxních reakcí se s rostoucí teplotou urychluje. Asi nejhorší je pro zasolené auto vyhřátá garáž.

Ošetření a konzervace "zimních" kol

 • vyčištění od špíny, soli, brzdového prachu a rzi, nástřik antikorozní barvou a lakem + konzervace voskem
 • vyčistit i matičky/šrouby a případně též očistit vymezovací podložky elektronů
 • impregnace pneumatik před uskladněním kol
 • vyvážení kol

Interiér

 • odstranit nečistoty a sůl z koberečků a podlahy/čalounění, vyčistit pedály; k péči o čalounění se mi osvědčily pěnové čističe, pedály ošetřuji přípravkem na interiérové plasty; používejte pouze takový přípravek, který nevytváří kluzný povrch!
 • pozor na kovové kolejničky sedadel, rády rezaví od soli z obuvi, je nutné je vyčistit a promazat tukem
 • čistá okna = bezvadný výhled - zde si mi osvědčila obyčejná švédská utěrka, kterou navlhčím v teplé vodě, a po vyčištění skla ho následně vytřu do sucha jelenicí, okna jsou pak nejen dokonale čistá a všimla jsem si, že se i méně mlží.
 • kontrola, případně výměna kabinového filtru - zanesený filtr způsobuje mlžení oken, kvůli horší propustnosti vzduchu mohou víc trpět i motorky ventilačního systému 
 • vyčistit a naimpregnovat plasty a kůži - doporučuji přípravky, které po ošetření udělají povrch saténově matným, jinak vám budou lesklé plasty (především palubovka) velice nepříjemné na oči, když na ně zasvítí sluníčko. 
 • pravidelnou péči věnujte koženým sedačkám a doplňkům; věnec volantu, řadící páka i ruční brzda bývají často potaženy kůži  - tyto "dotykové" díly je nutné pravidelně a šetrně čistit a ošetřovat vhodným přípravkem určeným k péči o kůži - mne se nejvíc osvědčil přípravek s obsahem lanolinu, který kůži zároveň vyživuje a udržuje ji v zánovním stavu. Snadněji se pak i čistí. 

Ach ty nešťastné posypy z kamínků

Jak tedy aspoň trochu omezit poškození od odletávajících kamínků?

Nejúčinnější ochranou je polep fóliemi. Ten se vyplatí především u nového laku, který ještě nebyl provozem poškozen. Doporučuji použít kvalitní a o něco silnější fólie, mají jednak větší odolnost a byť jsou dražší, vydrží na autě mnohem déle ( až 10 let) oproti pěti letému standardu  u těch levnější variant. Pozor, zásadně doporučuji svěřit profesionálům s letitými zkušenostmi a pozitivními referencemi. Není to opravdu jednoduchá práce a při neodborné aplikaci je výsledek tak akorát vhodný k reparátu, někdy po takové práci zůstanou i zářezy v laku auta.....
U poškozeného laku, kde uvažujete o novém nástřiku, je vhodné použit kvalitnější lak, který je mnohem tvrdší a tím pádem odolnější - asi nejlepší zkušenost mám s keramickým systémem, používá se často u luxusních značek aut a vydrží daleko víc, než konvenční akrylové laky. Pochopitelně však platí, že ani ten nejtvrdší lak není nezničitelný, takže větší kamínky ho poškodí. Totéž i fólie, náraz většího kamínku při vysoké rychlosti ji sice neprosekne, ale často tam zůstane drobná deformace.

Na fotce je přední nárazník Mazdy 6 přelakován keramickým lakem.

Střetu s kamínky odletávajícími od kol dalších aut se nedá vyhnout  - riziko lze pouze snížit větším odstupem od nich (pokud je to tedy vůbec možné na našich často přeplněných cestách - v manuálu Mazdy například uvádějí,  že aby se eliminovalo provozní poškození laku, je nutné držet si odstup až 50 m, což považuji v reálném provozu za nemožné - stačí, když vás někdo předjede a zařadí se hned před vás...... ), nebo eventuálně snížením rychlosti v místech, kde je posyp - nárazy kamínků nemají pak takovou sílu, ale opět je to spíše jen chabá pomůcka, neboť když ten proti vám pojede jako blázen, tak ty kamínky od jeho kol budou jako "kulometná palba"......

Opravy drobných poškození laku a nástřiku podvozku

 • zatření oděrek - co nejdřív - jinak obnažený plech začne korodovat. K opravě je nutné mít kromě barvy i krycí čirý lak - právě ten má ochrannou funkci a opravené místo uzavře. Samotný barevný pigment  - klasická barva, metalíza nebo perleť (dnes se používá vodou ředitelná báze) sám o sobě není odolný ani trvanlivý, takže je nutné ho přelakovat.

 • obnova nástřiku podvozku na exponovaných částech, kde může být poškozen od kamínků; je nutné použít kvalitní a trvale pružný nátěr/nástřik odolný proti oštěrkování - osvědčil se mi například přelakovatelný Dinitrol 445
 • případnou korozi důkladně vybrousit a uzavřít RC900, následně opatřit antikorozním nástřikem
 • žáruvzdorný nástřik výfuku, brzdičů, pokud chcete chránit i tyto díly před korozí a mít je O.K. i po vizuální stránce

Více najdete v mých článcích o antikorozní ochraně:

http://www.mazdaclub.cz/clanek/ochrana-auta-pred-korozi-i-36

http://www.mazdaclub.cz/clanek/ochrana-auta-pred-korozi-ii-37

TIP: Podvozek je nutné nejprve důkladně umýt tlakovou vodou, ale jeho stav kontrolujte, až vyschne. Na mokrém povrchu se většina vad neukáže.

Jednou za 2-3 roky obnovit nástřik dutin

 •  vzlínavé vosky přes otvory v dutinách - často jsou zakryty lištami (prahy), nebo obložením/čalouněním (zavazadelník, zadní blatníky, dveře).
 •  vhodné dělat ze teplého počasí, vosk rychleji vyvzlíná a roztáhne se dál po povrchu v dutinách 
 •  využijte pokud možno stávající otvory v karoserii, pokud navrtáte nové, což není zrovna nejlepší řešení, je nutné ošetřit kov v zářezu proti korozi
 •  používejte opravdu kvalitní přípravky - nejlépe profi řady, některé obyč výrobky z běžné obchodní sítě jsou natolik špatné, že ucpávají odtokové kanálky a v dutinách se pak hromadí voda, která nemá kam odtéct. Rovněž nedoporučuji používat oleje  nebo různé vzlínavé vazelíny - jsou sice dobré pro izolaci a ochranu, ale při teplém počasí mohou vyvzlínat až moc a znečistí pak čalounění v autě, které se od takovéto mastnoty dá jen stěží vyčistit.

Konzervace laku a péče o exteriér auta

Lak není jen na parádu, ale musí také chránit karoserii. Návštěvy automatických myček, kde jsou v nabídce programy s voskem, v žádném případě neposkytují kvalitní ani šetrnou péči. Toto je určené pouze pro nenáročné uživatelé, kterým na stavu a vzhledu laku nijak moc nezáleží. Největším zlem jsou kartáčové myčky, které spolehlivě zničí jakýkoliv lak - více najdete v mém článku o mytí aut.

http://www.mazdaclub.cz/clanek/jemne-laky-na-mazdach-jak-o-ne-co-nejsetrneji-pecovat-72

Co je tedy nutné udělat, aby byl lak stále v krásném stavu a auto zůstalo atraktivní?

Základem je šetrné umývání, aby nedocházelo ke vzniku škrábanců a hologramů a také používání šetrné mycí chemie - zapomeňte na agresivní šampony, které účinně smývají i ochranný vosk z laku a neprospívají ani samotnému laku. Jednoznačně preferuji ruční mytí, a pokud není jiná možnost, tak bych volila bezkontaktní myčky vzhledem k šetrnosti;  nikoliv  však k dokonalému výsledku - u hodně odolné mastné špíny (kdo bydlí v oblastech, kde jezdívají náklaďáky s uhlím ze šachet a jsou celoročně špinavé cesty od uhelného prachu, asi moc dobře zná, jak se to pak "hezky" po zaschnutí umývá z auta) mne nikdy výsledek po bezkontaktním mytí nepřesvědčil o opravdu špičkovém výsledku - lak prostě postrádal brilantní lesk, na jaký jsem zvyklá po ručním mytí a vytření do sucha. U běžně znečištěných aut je však tento bezkontantní způsob umývání přijatelnou volbou.

Pokud se chystáte lak voskovat, aby byl dlouhodobě chráněný, měla by tomu předcházet i pečlivá příprava:

Nejprve je třeba provést dekontaminaci laku - vyčistit ho od odolné špíny, se kterou si neporadí ani ten nejúčinnější šampon nebo myčka. Jedná se o zbytky asfaltu, polétavé rzi, pozůstatky otěrové barvy z jiných aut od umělců, kteří neumí parkovat...., dále organické nečistoty - pryskyřice, hmyz, trus ptáků - pozor, když jsou na laku dlouho, nenávratně ho naruší poleptáním.  K dekontaminaci laku je možné použít různé přípravky - například claye + lubrikační kapaliny nebo vhodné leštěnky (kdysi jsem k tomuto účelu ale i leštění a zároveň také konzervaci používala vosk od finského výrobce Korrek - jednalo se o konzervační vosk s leštícími složkami  TFX, který dodnes považuji za jeden z nejlepších vzhledem k poměru kvalita, výsledný efekt, trvanlivost, cena/pracnost aplikace a leštění; bohužel v současné době už se shání obtížně kvůli váznoucí distribuci).

Čistý lak se následně vyleští - zbaví se jemných provozních mikroškrábanců - některé leštěnky obsahují kromě leštících látek i barevný pigment, který zvýrazní odstín laku, nebo i další látky, které zlepšují vzhled laku a chrání ho (měla jsem v ruce i přípravky chránící lak před UV zářením - některé používám dosud). Existují i leštěnky a brusné pasty pro zanedbané laky, které mají silnější brusný účinek a slouží k obnově poškrábaných a matných laků. Jejich hrubší zrnitost však může zanechat na laku nedokonalosti a je pak nutné lak přeleštit dalším přípravkem s jemnou pigmentací. Toto více stupňové leštění se většinou provádí el. leštičkou.

POZOR - odstranění hlubších škrábanců z laku  - renovace  - je vždy na úkor ztenčení laku, brousíte-li ho strojově za použití brusných past. Samotný čirý lak na novějších Mazdách je sotva 30 mikronů silný - celková vrstva podkladové barvy, pigmentu a laku činí nějakých 80um, ovšem leštění se týká jen té čiré vrstvy - pokud ji vybrousíte naskrz, počítejte s návštěvou lakovny a nemalými výdaji za nový lak.

Na přiložených fotografiích je názorně vidět, jak lze pomoct zanedbanému laku (pravidelné návštěvy kartáčových myček a používání agresivní chemie dokáže spolehlivě zničit i tvrdý a kvalitní lak na autech, jako jsou Audi, Mercedesy aj.).  K ručnímu leštění a konzervaci byl použitý vícesložkový vosk.

3) až nakonec následuje konzervace voskem nebo jiným systémem, který uzavře ošetřený povrch a vytváří na něm hydrofobní vrstvičku. 

Ke konzervaci je možné použít přírodní vosky - dle kvality je účinnost zhruba několik týdnů, maximálně cca 3 měsíce (karnaubský vosk), mnohem lépe jsou na tom syntetické vosky a nanotechnologie,  ty mohou vydržet  půl roku ale některé až rok, a pokud hledáte opravdu dlouhodobé řešení, pak je nutné sáhnout po keramické ochraně laku, která je však poměrně drahá.

Dlouhodobá osobní zkušenost

Protože jsem hodně náročná na kvalitu výsledku, jeho trvanlivost a také individualizaci a šetrnost k materiálům auta + preferuji jednoduché a časově i cenově přijatelné řešení při péči o lak, používám vlastní vosk, který si k tomuto účelu připravuji.  Jedná se o směs připravenou ze sedmi složek (obsahuje "vše v jednom", jak se s oblibou říká u různých výrobků), kterou si připravuji přesně na míru laku dle jeho typu a stavu. Díky své všestrannosti umožňuje provést jak vyčištění (dekontaminaci), tak i šetrné vyleštění a zakonzervovaní laku i dalších hladkých materiálů na exteriéru auta s nádherným a trvanlivým výsledkem. Ošetřuji tím i okna, světlomety, chromované a nerezové díly, hladké i leštěné plasty a samozřejmě též elektrony. Konzervuji s ním rovněž díly v motorovém prostoru nebo třeba polepy z fólií. Ošetřený vůz umývám pouze ručně za použití čisté vody - nepoužívám žádné šampony ani intenzivní čističe a odstraňovače hmyzu nebo jiných odolných nečistot. Špína se na kvalitně zakonzervovaném a hladkém laku nedrží, jde snadno dolů.

Garážovaná nebo méně frekventovaná auta voskuji jen jednou za rok, jinak je vhodné provádět voskování vždy na jaře a před zimou.

Na přiložených fotografiích je vidět markantní rozdíl, jak může vypadat auto před a po voskování. Na této Mazdě, kterou voskoval můj kolega Robin, byl použitý právě vícesložkový vosk, který byl připraven přesně na míru laku této modré Mazdičky.

Ukázka voskování auta: https://www.youtube.com/watch?v=FPLY-aM3S50&feature=youtu.be

 TIP: Díly exponované nárazům hmyzu (především přední nárazník a zrcátka) je vhodné přes léto 1-2 převoskovat, snadno se pak umývají a jsou lépe chráněné. Hmyz nebo ptačí trus je nejlepší odstranit z laku co nejdřív.

I po několika měsících od aplikace vosku se díky dostatečně účinné konzervaci laku, oken i plastových dílů tvoří při dešti krásné perličky vody. Auto není garážované, přesto ho vosk dokáže velice dobře chránit.

Ošetření plastových dílů a pneumatik 

I když bude mít auto nádherný lak, zašedlé nebo flekaté plastové lišty a pneumatiky celkový dojem zkazí. Takže i těmto věcem je třeba věnovat náležitou péči a k jejich ošetření použít vhodné přípravky. Mne se osvědčily pouze výrobky bez obsahu vody používané zpravidla profesionály, trvanlivost i hydrofobní efekt u těchto výrobků je nad očekávání. Většina komerčních výrobků dostupných v běžné prodejní síti měla bohužel krátkou trvanlivost a po prvním dešti je voda vyplavila.

Spoustu šťastných a pohodových kilometrů za volantem přeje všem

Doris Obručová

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články